Záškodníci naší pleti

Záškodníci naší pleti

Kůže je největším orgánem lidského těla, přesto ji většina z nás nepovažuje za důležitou a nechráníme ji před různými škodlivými vlivy. Jaké vlivy to jsou?

Nevhodně zvolené přípravky

Dopřejte si kvalitní kosmetiku a dejte si na čas s výběrem. Důležité je i její správné použití. Dermatolog či kosmetička vám pomohou najít odpověď na konkrétní dotazy, jak s jakým přípravkem správně naložit.

Teplota

Ani velký mráz, ani přílišné horko pokožka nevítá. V mrazu trpí horní vrstva nechráněné pokožky, dochází k jejímu zarudnutí a k celkovému hrubšímu vzhledu pleti. Přehnané slunění zase nesvědčí především pleti s rozšířenými žilkami.
Rychlé změny teploty v zevním prostředí mohou mít závažné následky, zejména pokud působí opakovaně. Nevystavujte se extrémním teplotám pokud možno vůbec, případně měňte prostředí s vysokými teplotními výkyvy pouze pozvolna.

Strava

Strava má na kvalitu kůže opravdu velký vliv. Pleti určitě neprospívá velké množství cukru, tuku, oleje, kofeinu, bílého pečiva nebo kořeněných jídel. Osvěží ji naopak čerstvá zelenina a ovoce, vláknina nebo ořechy. Dodržování zásad zdravé životosprávy prospěje navíc celému tělu.

Málo hydratace

Pokožka, která trpí nedostatkem tekutin, rychleji stárne. V dehydratované kůži nedochází ke kvalitní látkové výměně a těžko se pak zbavuje škodlivin. Zdravý člověk by měl dodržovat pitný režim a denně vypít až 2,5 l neslazených tekutin.

Kouření

Nikotin obsažený v tabákovém kouři ovlivňuje negativně celý organizmus, stahuje cévy, podporuje vznik nádorových onemocnění. Pokožka pak bývá zhrubělá, vrásčitá a kolem úst se tvoří hluboké vrásky, které kosmeticky téměř nelze opravit.

Nedostatek pohybu

Sedavý způsob života zpomaluje tělesné pochody a brzdí i procesy, které vedou k obnově pokožky.

Nedostatek spánku

Noc je ideální dobou, kdy regenerační procesy v kůži vrcholí, neboť v kůži se odehrává mnoho chemických procesů a je proto potřeba dopřát pleti dostatečně dlouhý odpočinek.

Regenerace přírodou

Městský smog a prach není pro kůži zrovna ideální. Pobyt na čerstvém vzduchu pomůže pokožku regenerovat. Dojde k jejímu prokrvení, zrychluje se látková výměna a pobyt v přírodě má navíc protistresové účinky. Stresu se vůbec vyhněte obloukem, v některých partiích se může na kůži podepsat velkým zvýrazněním vrásek či způsobovat otoky.
Před negativními vlivy prostředí je třeba pleť chránit pleť kvalitní kosmetikou, ale také ji používat při čištění pleti. Před stresem můžete utéci k příjemné koupeli s vůní aromatické kosmetiky, která se stane relaxací pro tělo i duši.

Další články