Příběh vůně

Člověk už odpradávna vyrůstal s vůněmi a dělil se o ně se svými bohy. Egypťané už roku 3000 př. n. l. používali vonné látky, Féničanky nosily parfémované šperky, Arabové se proslavili výrobou éterických olejů… Úspěchy svět vůní slaví dodnes, protože jejímu kouzlu dnes propadají stejnou měrou ženy i muži.

Parfém nebo toaletka?

Parfém je označení směsi esenciálních olejů a dalších aromatických látek, vydává specifickou vůni a dokáže u lidí vyvolávat různé pocity či podtrhnout jejich charakter. Vůně se rozlišují podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice, zbytek směsi je koncentrovaný líh.

  • Parfém je nejintenzivnější vůně, která je na trhu k dispozici. Podíl vonných látek je 15 – 40 %.
  • EDP – Eau de Parfum, česky parfémová voda. Podíl vonných látek je 10 – 30 %.
  • EDT – Eau de Toillete, česky toaletní voda. Podíl vonných látek je 7 – 12 % .
  • EDC – Eau de Cologne, česky kolínská voda. Podíl vonných látek je 4 – 6 %, obvykle se jedná o pánské vůně.
  • EDS – Splash Perfumes. Podíl vonných látek je kolem 1 %.

Hlava – srdce – tělo

Parfém se skládá ze 3 částí, podle toho, jak se postupně které vůně uvolňují.
Hlava (vysoké tóny) je to první, co po aplikaci ucítíte. Právě hlava parfému utváří Váš první dojem a právě proto je na ní kladen velký důraz. Doba trvání se pohybuje okolo 15 minut.
Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní dvě až tři hodiny.
Základ (nízké tóny), jsou ty látky parfému, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání bývá několik hodin, avšak nejsou výjimkou parfémy působící desítky hodin.

Jak parfém používat?

Váš parfém by nikdy neměl obtěžovat okolí. Znáte to – méně je někdy více, a u parfémů to platí dvojnásob. Během dne je lepší používat lehčí toaletní vody, je také vhodné volit vůně i s ohledem na roční období. Všeobecně se parfém nanáší na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic a kde se vůně parfému plně rozvine, takže kupříkladu na zápěstí, do loketního důlku, do podkolení. Parfém se také nanáší na vlasy těsně nad pokožku hlavy a dále na krční tepnu či za ušní boltec.

Jak si vybrat správný parfém?

Při výběru parfému dejte na svůj vlastní vkus. Pokud nemáte jasnou představu, očichejte papírový proužek v parfumerii, ale nerozhodujte se ukvapeně. Parfém v kontaktu s kůží totiž bude vonět úplně jinak. Závisí na vlastnostech vaší pokožky, způsobu výživy a životních zvyklostech. Vybírejte najednou jen ze 2 maximálně 3 parfémů, abyste neunavili své čichové buňky. Vytipovaný parfém jemně rozstříkněte na zápěstí, ale neroztírejte jej, abyste nepřerušili jeho vývoj. Vůně se sama rozvine v průběhu 10 – 15 minut. Pak si znovu přivoňte a teprve začněte hodnotit.

Další články