Potřebujeme dentální hygienu?

Potřebujeme dentální hygienu?

Víte, která choroba je nejrozšířenější? Obyčejný zubní kaz. Ale neztrácejte hlavu, svěříte-li se profesionálům, budete mít zase důvod k úsměvu.

Zdravý chrup je potřebný pro schopnost ukousnout potravu, ale i pro správnou výslovnost a utváří výraz celého obličeje. Nárok na pravidelné prohlídky u svého zubaře máte každý půlrok, takže nečekejte na to, až se přihlásí bolest.

Raději vsaďte na prevenci a vypravte se k odbornici – dentální hygienistce. Tyto pomocnice zubařů využívají vědecké metody ke kontrole a prevenci stomatologických onemocnění, poskytnou vám instrukce, jak správně dodržovat domácí ústní hygienu a stanoví léčebný plán.

JAK PROBÍHÁ DENTÁLNÍ PÉČE?

Dentální hygienistka se bude zajímat o to, jaké pomůcky v péči o chrup používáte, a udělá komplexní vyšetření pomocí hygienických indexů, které popisují akutnost případného zánětu dle síly krvácivosti dásní, index lokalizace a typu zubního kamene a míru poškození závěsného aparátu zubu – parodont.

Pokud vaše dásně nekrvácejí, hygienistka provede čištění zubního plaku a kamene a závěrem vám zuby vyleští a provede vás správnou technikou čištění zubů s použitím potřebných pomůcek. Jsou-li vaše dásně krvácivé, jedná se již o postižení paradentózou a péče bude náročnější. Ošetření dentální hygienistkou pro zdravé zuby se doporučuje minimálně 1 x za 6 měsíců, ideálně 1 x za 3 měsíce. Obvyklá doba ošetření je 60 – 90 minut a cena jednoho takového ošetření se může pohybovat v rozsahu od 600 – po 2000 Kč dle rozsahu péče a typu pracoviště.

CO VŠE LZE U DENTÁLNÍ HYGIENISTKY?

  • profesionální čištění zubů a dásní
  • odstranění povlaků a zubního kamene
  • odstranění pigmentových skvrn, bělení zubů
  • speciální péče o parodontologické pacienty
  • výuka správné domácí péče o zuby, nácvik čistících technik
  • doporučení vhodných zubních kartáčků
  • široký výběr pomůcek pro správné čištění zubů
  • sestavení individuálního dentálně-hygienického programu

CO MŮŽETE UDĚLAT VY?

Svěříte-li se profesionálce v oblasti dentální hygieny, neprohloupíte. Tím však odpovědnost za vaše zuby nekončí, spíše naopak. Neměli byste zapomínat na pravidelnou domácí péči. Základ takové péče o chrup tvoří čištění mezizubních prostor (mezizubním kartáčkem a dentální nití), odstranění povlaku jazyka speciální škrabkou nebo kartáčkem, čištění zubů kvalitním kartáčkem a správným způsobem, a výplach úst ústní vodou.

Další články