Mechanické okénko aneb druhy strojků v hodinkách

Nosíte náramkové hodinky téměř denně? Máte je jako módní doplněk, bez kterého si nedovedete představit svůj den? A víte vůbec, co se uvnitř hodinek skrývá? Že ne? Nevadí. My vám to odhalíme v našem novém článku, který je zaměřený právě na náramkové hodinky a jejich strojky. Takže pokud vás zajímá, jak vlastně hodinky pracují, tak čtěte pozorně.

Co je to vlastně strojek?

Především to je zařízení, které dává náramkovým hodinkám život. Bez něj bychom toho z nich moc nedostali a měření času by prakticky nebylo možné. Všechny malé částečky hodinového strojku musí mít přesně své místo a musí přesně sedět, jinak hodinky nemohou fungovat. Ale jaké existují vlastně druhy hodinových strojků? A jaké jsou jejich výhody a nevýhody?

Mechanický strojek

Mechanické strojky jsou asi nejgeniálnější a nejpropracovanější. Jedná se o nejjemnější práci vůbec s důraze na maximum detailů. Najdete je samozřejmě ve starých kouscích, ale i dnes se stále více některé velké firmy k mechanickému strojku z mnoha důvodů vrací. Především proto, že každý hodinový strojek je v tomto případě unikát sám o sobě. Zároveň má také větší životnost, než strojky na baterky.

Jejich jádrem je stočená pružina, která pohání chod celých hodinek. Tu pak právě ručním natahováním nastavujete.

Trochu novější jsou automatické mechanické strojky, které poháníme a natahujete automaticky během běžného denního používání, a to jakýmkoli pohybem ruky. Takže během chůze vlastně poháníte své hodinky.

Quartz strojek

Dnes asi nejrozšířenější hodinový strojek. Není poháněn mechanicky, ale baterií, která se nachází uvnitř hodinek. Její životnost je zhruba dva roky. Záleží, v jakém prostředí a v jakých teplotách hodinky používáte. Tyto strojky obsahují navíc speciální krystal, který se stará o přesnost hodinek, která je díky tomu velmi vysoká.

Pokud budete v těchto hodinkách měnit baterii, může se stát, že narušíte jejich vodotěsnost. Na rozdíl od mechanického strojku jsou ale přesnější. Nejsou však tak originální, ani krásné na pohled a jejich životnost je mnohem kratší. To je daň za maximální přenost náramkových hodinek.

Meca-Quartz strojek

Pokud se nemůžete rozhodnout, které náramkové hodinky a s jakým strojkem si pořídit, můžete zvolit kompromis. Tím je strojek Meca quartz, který je kombinací bateriového a mechanického strojku. Většinou ho najdete v chronografu.

Další parametry

Strojky se ale vyznačují i dalšími parametry. Jedním z nich je rezerva chodu, která nám říká, jak dlouho hodinky vydrží bez natažení. Obvykle to je 35 – 42 hodin. Dalším parametrem je počet kamenů. Jde o tzv. lůžka ze synteticky vyráběného rubínu, v nichž jsou uloženy další miniaturní součástky, které jsou zde chráněny proti tření. Základem je 15 – 17 kamenů. 
Tak co? Který strojek zvolíte pro své hodinky?

Další články