Jordana rtěnky Sweet Cream Matte

Jordana rtěnky Sweet Cream Matte

Poslední dobou se zase setkávám s hrozně moc lidma, který se mě snaží přesvědčit, že veganská netestovaná kosmetika je drahá a strašně omezující, protože se nedělá v tolika barvách… nesmysl! Takže se do toho pustím ve velkým a postupně vám ukážu hromadu věcí, které používám, nebo jsem používala a sáhnu tentokrát do těch fakt nejlevnějších variant, které jsou srovnatelné s drogérkovýma kosmetikama typu Essence, Trend it up apod… akorát nejsou testované a jsou veganské. Jedna z netestovaných značek na téhle úrovni je rozhodně Jordana. Asi nejlevnější netestovaná kosmetika, kterou znám, ovšem ne všechny produkty jsou veganské. Dřív nabízela přímo na stránkách seznam všech produktů, které vegan jsou, ale bohužel už mi ten odkaz dost dlouho nefunguje, takže teď jdu produkt po produktu a čtu složení. Nevermind, o práci míň pro vás. Začnu rtěnkama, protože těch mám fakt mraky. Miluju výrazné barvy a i se dost často ptáte, co je to za značku, začnu teda asi svojí vůbec nejoblíbenější řadou Sweet Cream Matte.

Co byste měli o téhle řadě vědět je, že co odstín, to jiná kvalita. Fakt se naneštěstí nepodařilo udržet stejnou kvalitu napříč všemi odstíny, škoda. Co mají všechny rtěnky z téhle řady společné?

  • Krásně voní – po vanilce, intenzivně, nádherná vůně
  • Drží – některé déle, některé méně, ale pár hodin vydrží všechny
  • Jsou fakt matné – všechny bez rozdílu
  • Suší pusu – zase některé méně, některé více, povíme si pak u jednotlivých odstínů
  • Jsou lehké – nikdy nebudete mít pocit kdovíjak velkého nánosu
  • Rychle schnou – dejte tomu minutku, max dvě a můžete jít
  • Jdou relativně těžko odlíčit – to jsme zas u toho, že drží… některé jdou snáz, některé hůř.

Jordana Sweet Cream Matte – Mixed Berry Souffle

Vezmu to od svého favorita. Miluju výrazné barvy a tahle je fakt hodně vidět. Není do vínova, není do růžova, je to fakt regulérní fialová tak, jak má vypadat. Roztírá se skvěle, nedělá fleky, když uděláte více vrstev, tak je pořád „jednolitá“ a nevypadá, jako když se snažíte záplatovat. Ze všech odstínů se mi s ní pracuje asi úplně nejlíp. Jde strašně snadno odlíčit, a i když rty suší, je to pořád v mezích, kdy mě pak nepálí, po odlíčení je nemám popraskané a v pohodě si ji můžu vzít několik dní po sobě.

No a k výdrži – jde to. Vydrží v pohodě pití, zvládne pusinkování s přítelem, aniž by z něj byl fialový joker, ale mastnější jídlo neustojí. U tohodle odstínu mi to ale nevadí, je to jeden z mála, u kterého nemám problém si rtěnkou přetřít pusu znova (u Sweet Marsala Wine a Tiramisu například ten problém mám, tak kdyžtak mrkněte níž, ať víte proč). Takže i když nevydrží od rána do večera, když to vezmu kolem a kolem, tak s jedním-dvěma dotřeními za den, což bohatě stačí, vydrží vlastně nejlíp ze všech.

Stejně jsou na tom i ostatní hodně barevné odstíny, jako oranžová (Mango Sorbet, Twisted Tangerine), šedá Zombie Queen nebo modrá Fantasy Fairy (ty poslední dvě ale byly v limitované halloween edici a nevím, jestli je ještě seženete). Neplatí to ale rozhodně pro bílou Ghost Town (z téže limitky), která se roztírala naprosto příšerně a ze všech barev a odstínů ji řadím jako největší propadák všech dob. Černou Witchy Night jsem bohužel nestihla vyzkoušet.

Jordana Sweet Cream Matte – Sweet Marsala Wine

Můj vůbec nejoblíbenější odstín, v nejhorším možném provedení. Tu barvu miluju a nosím ji fakt hodně, ale trpím při tom jak zvíře. Jednak se teda úplně příšerně nanáší – nechává fleky, nejde v podstatě rozetřít rovnoměrně, někdy jsou i dvě vrstvy málo, aby to nějak vypadalo… fakt neštěstí. Ale, když už si dáte tu práci a strávíte v koupelně nalíčením nějaký ten čas, tak to stojí za to. Tahle rtěnka vydrží kde co. Bez problémů drží na puse od rána až do pozdního odpoledne, v podstatě je jedno, co pijete nebo jíte, ustojí fakt ledacos, ale! s tím jde taky ruku v ruce to, že patří mezi ty „nejagresivnější“ odstíny. Strašně vysouší pusu, takže jestli trpíte na suché rty, tak se na to rovnou vykašlete a sáhněte po nějaké alternativě (je jich hromada) a ještě hůř se odličuje. Fakt hrozně dlouho jsem bojovala s jejím odlíčením, znovu si ale musím vychválit Manufakturu, s kterou to šlo dost snadno. V čem ještě vidím problém, jelikož je potřeba alespoň dvě vrstvy už při prvním natření, domalovávat se v průběhu dne je fakt hodně nepříjemné – jednak každé další líčení není o nic jednodušší než to první, a jednak pusa se fakt vysouší do extrému, musím říct, že když ji během dne přetřu, tak už mě rty regulérně pálí. Nedobrý. S ohledem na to, kolik toho ale vydrží, to většinou není potřeba, jen jsem naučila ji nenosit úplně od rána, pokud to mám táhnout až do pozdního večera. Životnost tak, aby to furt vypadalo čerstvě je 10-12 hodin. Líbat se s ní můžete do aleluja, nikdy se mi nestalo, že by se tahle rtěnka někam obtiskla.

Pokud doma nemáte balzám na rty, nechte to na jindy… fakt.

Stejně jsou na tom i další odstíny vínové a tmavě fialové, tj. Sugared Plum, Red Velvet Cake, Vampy Vixen a Currant Jam.

Jordana Sweet Cream Matte – Tiramisu

A dostáváme se do nude odstínů a tomu podobných. Tyhle odstíny jsou do růžova/do hněda/do nude… a roztírají se skvěle, fakt máte natřeno během pár vteřin, jedna vrstva bohatě stačí, naopak je dost žádoucí u ní zůstat, druhá už působí moc uměle.. a odlíčit jdou taky jednoduše. Co se týče používání, tak tyhle jsou rozhodně nejlepší. Jsou hodně lehounké, v podstatě po uschnutí nevím, že nějakou rtěnku vůbec mám. O to míň ale bohužel vydrží. Je to jediná z rtěnek Sweet Cream, s kterou se nelíbám s přítelem, prostě jí nevěřím, že by vydržela na mý puse, spíš naopak, jsem dost přesvědčená, že by jí měl raz dva na puse on. Pití vydrží málo, ale brčkem (nebo ještě lépe makaronem, šetříme plasty žejo) to jde. Jídlo nevydrží skoro žádné a mastnější jídlo se ani neodvážím dát do pusy. Vydrží taky nejkratší dobu. Pokud si řeknem, že Sweet Marsala Wine mi vydrží deset hodin určitě, Mixed Berry Souffle se na nějakých 5-7 hodin taky vyškrábe, tak Tiramisu vydrží 2, maximálně 3 hoďky. Takže z tohoto hlediska zklamání, jinak ale není problém v průběhu dne domalovávat, v tomhle případě to v podstatě není druhá vrstva, protože ta první už většinou prostě není.

Na druhou stranu mi přijde, že skoro nevysouší pusu, jasně, tím, že je dlouhotrvající a matná, tak rty budou vždycky trochu sušší, ale rozhodně v porovnání s těmi dvěma nahoře to je nic.

To samé platí pro odstíny: Creme Brulee, Strawberry Cheesecake, Rose Macaron, Buttercream Frosting, Cinnamon Toast & Strawberry Sundae.

Jordana Sweet Cream Matte – Sugarberry  Crumble

Červené odstíny upřímně překvapily, i když od tohodle jsem čekala, že bude růžovější, nevím proč. Nejsou to klasické ostré červené, jsou takové měkčí, tmavší, mně sedí více, řekla bych, že jsou do vínova, ale na to jsou obvykle dost světlé. Natírají se vcelku dobře, rozhodně líp než ty klasické vínové, ale zas o chlup hůř nůž ty nude barvičky. Nicméně jde to, čas to kdovíjaký nezabere. Odličovat jdou taky jakž takž v pohodě, záleží ale čím odličujete, mají ve zvyku nechávat takové ty načervenalé skvrny kolem pusy… Drží vcelku slušně, vsadila bych zase na nějakých těch 5-7 hodin, pití na pohodičku, jídlo pokud není extra mastné taky. Pusinky si dáváme, ale jenom první třeba dvě hodiny, pak už k ní ztrácím důvěru a jsem dost opatrná 🙂

Tohle platí i pro odstíny Cherry Cobbler a Bloody Beautiful.

Takže co závěrem, koupila bych si je znova? Rozhodně! Určitě si budu nadále kupovat svojí oblíbenou fialovou, pravděpodobně i další z barevných edicí, pokud na Halloweena budou – modrá a oranžová mě hrozně baví a chtěla bych určitě zkusit černou… rozhodně si už znova nekoupím bílou a po dlouhém rozhodování už nepůjdu ani do těch vínovejch odstínů, prostě mám doma lepší rtěnky v těhle barvách a i když tolik nedrží, tak jsou prostě nesrovnatelně lepší.

Další články