Jaký parfém je pro vás ten pravý?

Jaký parfém je pro vás ten pravý?

Vůně má neobyčejnou vlastnost – ačkoliv není vidět, umí opravdové divy. Dokáže vyvolat jedinečný pocit, emoci nebo vzpomínku. Vůně může být svůdná, romantická, veselá nebo i například sportovní. V současné době existuje obrovské množství parfémů, které evokují různé nálady a také jsou speciálně navržené pro různé příležitosti. 

S chytře vybraným parfémem můžete na své okolí udělat nezapomenutelný dojem, dát najevo svůj styl a vlastně i tak trochu něco poodhalit ze své jedinečné osobnosti.

Pokud vám vůně bude vyhovovat, zpříjemní vám celý den, podpoří ve vás dobrou náladu a také vám může zvednout sebevědomí. Je známým faktem, že i když dva lidé použijí stejný parfém, většinou na nich voní zcela odlišně. Je to dáno zejména různým pH pokožky. Díky tomuto jevu tak bude ta vaše vůně vždy působit jedinečně a originálně.

Podle čeho dělíme parfémy?

Parfémy se podle svých vůní v současné době dělí do 6 základních skupin. Každá z nich má celou řadu podskupin. První, převážně dámskou skupinou, jsou květinové vůně, které bývají většinou vhodné pro denní i večerní použití a tvoří dobrou polovinu všech značkových parfémů.

Další skupinou jsou vůně orientální, které se těší velké oblibě u žen i mužů. Kompozice těchto parfémů jsou většinou velmi smyslné a svůdné s teplou exotickou barvou. Parfémy také velmi často obsahují kořenité a ovocné akordy. Orientální vůně se perfektně hodí pro slavnostnější příležitosti a večerní nošení. Některé druhy jsou však vhodné i pro nošení přes den.

Mezi oblíbené pánské i dámské vůně také patří ty ze skupiny chyprových (cypřišových) parfémů. Název skupiny pochází od prvního parfému této skupiny: Chypre Coty, k jehož inspiraci sloužila obzvlášť zdařilá dovolená Françoise Coty na Kypru roku 1917. Tato skupina vůní bývá aromatická, obsahuje podmanivé dřevité akordy a bylinkově – zemité tóny. Elegantní chyprové vůně jsou spíše vhodné na večerní nošení do společnosti.

Nezvykle poutavá skupina vůní, která je více oblíbená mezi pány, je fougerová neboli kapradinová vůně. Její francouzský název znamená přímo slovo „kapradí“. Dějiny těchto parfémů sahají do XIX. století, kdy vznikla první kompozice vůní z této skupiny. Ve fougerových vůních většinou převládá aroma kapradin nebo levandule. Fougerové parfémy bývají výraznější, a proto se hodí převážně pro společenské akce.

Svěží a šťavnaté ovoce tvoří velmi osvěžující citrusovou skupinu, která zajišťuje chladivé a povzbudivé zážitky, které přinášejí mimořádný náboj energie a povzbuzení k akci. Kdysi tyto vůně vznikaly hlavně pro muže, nyní jsou pokládány za univerzální skupinu. Dámské i pánské citrusové parfémy jsou určeny spíše pro denní nošení v letním období a pro sportovní aktivity.

Poslední levandulová skupina vůní obsahuje buďto velmi svěží nebo podmanivě – kořenité akordy, které jsou nejčastěji oblíbené u mužů. Parfémy s levandulí jsou skvělou volbou pro denní využití.

Jaký je rozdíl mezi parfémovou a toaletní vodou?

V současné době si můžete vybrat intenzitu vůně, kterou používáte. Parfémy se totiž dají zakoupit v různých koncentracích, z nichž je každá vhodná pro jinou příležitost nebo roční období.

Parfémová voda, která nese označení EdP (Eau de Parfum) obsahuje 8 – 15% vonných složek v přibližně 85 – 90% alkoholu a je tedy vhodná pro podzimní i zimní období, kdy je nám vyšší a tudíž výraznější koncentrace parfému příjemná. Parfémové vody jsou také velmi vhodné pro večerní nošení do společnosti. Oproti tomu toaletní voda nesoucí označení EdT (Eau de Toilette) obsahuje 4 – 8% vonných složek v maximálně 80% alkoholu. Toaletní vody jsou tedy nejen levnější, ale také se zároveň perfektně hodí pro nošení v jarních a letních měsících, kdy vám díky jejich nižší koncentraci nehrozí, že by vás z nich v horku rozbolela hlava.

Ingredience v parfémech

Mezi nejčastěji používané ingredience v parfémech patří bezesporu santalové dřevo, které najdete v převážné většině parfémů. Santalové dřevo se vyznačuje svojí bohatostí, jemností a především svým sladce dřevitým aroma. Pokud je přidané do orientální vůně, většinou zde více vniká než například v květinovém typu vůně.

Další hojně používanou přísadou v parfémech bývá pižmo neboli mošus. Používá se pro své vynikající fixační účinky a již odedávna je považováno za mocné afrodiziakum. Pižmo tedy nesmí chybět v žádné smyslné vůni.

Nejčastější květinovou ingrediencí je bezesporu růže, která parfémům dodává okouzlující, svůdné a půvabné aroma. Mezi jednotlivými odrůdami růží jsou však malé rozdíly. Proslulá je růže bulharská, která je velmi jemná, s ovocným nádechem. Marocká růže má zase bohaté aroma s hedvábnými a smyslnými notami. Růže z Grasse vyniká svým sladce medovým podtónem a turecká růže je svěží.

V parfémech ale také můžete najít některé zajímavé a netradiční ingredience, jako je například čokoláda, káva, cukrová vata, mýdlo, pudr nebo tabák.

Další články