Jakou máte pleť?

Naše kůže je od narození „naprogramovaná“, zda bude spíše světlá či tmavá, citlivá či pevná… Správnou péčí můžete docílit, že vaše pleť nebude namáhána víc, než je třeba a zachová si co nejdéle svěží vzhled. Abyste o svou pleť mohly správně pečovat, musíte nejdříve zjistit jaký typ pleti vlastníte…

PAPÍRKOVÝ TEST

Nejprve se otestujte. Očistěte pleť důkladně vodou a jemným mýdlem a osušte ji. Po dvou hodinách přiložte na čelo, nos a obě lícní kosti hedvábný nebo cigaretový papír. Vidíte, kde se objevila mastná místa? Podle toho můžete zjistit, jak na tom jste.

TYPY PLETI

Mastná pleť– typickým znakem jsou rozšířené póry a lesk, který je viditelný již krátce po čištění. Mastná působí často bledě a těstovitě a má sklony k nečistotám, jako jsou různé varianty akné. Její výhodou však je, že díky mastnému filtru je dobře chráněna proti vysychání, neboť silnější vrstva ji chrání před vnějším poškozením. Tím zůstává mastná pleť z nejdéle hladká, bez vrásek. Tato pleť vyžaduje zvýšenou pozornost a péči v podobě pravidelného hlubokého čištění pleti, ale i správné životosprávy.

Suchá pleť – je mírně pórovitá a růžová. Suchá pleť je méně odolná, snadno zranitelná a někdy jí prosvítají rozšířené žilky. Je málo chráněna proti vlivům vnějšího prostředí (sluneční záření, teplotní kontrasty), protože její mazové žlázy fungují nedostatečně. Výhodou tohoto typu pleti je, že dlouho vypadá pěkně a nevyskytují se při ní problémy s pupínky, na druhé straně díky malé hydrataci se dříve vytvářejí hluboké vrásky.

Normální pleť – to je ideální typ pleti. Je totiž vhodně zvolenou kombinací mastné a suché. Mazové žlázy produkují přiměřené množství mazu, póry jsou jemné, taková pleť má sametově hebký povrch a jemně růžovou barvu.

Smíšená pleť – se projevuje nestejnoměrným rozložením mazových žláz, což způsobuje nepěkné mastné partie většinou na čele, nose a bradě – v takzvané „zóně T“. Ostatní partie – víčka, tváře horní ret a krk bývají sušší. Bohužel to nejčastěji vyskytující se typ pleti, a je třeba věnovat jejímu ošetření náležitou péči.

Další články