Jak správně vybrat parfém?

Fotografie produktů jsou klíčovým elementem, který rozhoduje o úspěchu každého e-shopu. Jelikož návštěvníci e-shopů nemají možnost chytit, podržet, očichat nebo jinak se seznámit s produkty, fotografie jsou tedy jedinou formou, která jim umožní blíže se s produkty seznámit. Čím aktraktivnější jsou fotografie produktů, tím větší je šance, že se zákazníci rozhodnou produkt v e-shopu zakoupit.

1. Jaký je rozdíl mezi parfémem, toaletní vodou a kolínskou vodou?

Parfém obsahuje 15 až 30% kompozice, toaletní voda 8 až 15% kompozice, toaletní voda 4 až 8% kompozice v koncentrovaném lihu. Kolínská voda obsahuje 3 až 5% kompozice ve zředěném, často 70% nom lihu (obsahuje 70% ethanolu).

2. Co je to tester?

Originální parfém je uložen v komerčním, barevném obalu, který je většinou dále balen průhlednou fólií. Tester je uložen v šedobílé nebo hnědé potištěné krabičce, bez dalšího průhledného obalu. Některé testery nemají víčko flakonu. Velkou výhodou však je, že cena testeru je vždy nižší než cena stejného, běžně prodávaného parfému. Tester je vhodný zejména pro zákazníky kupující vůni pro vlastní potřebu, kterým nejde o krabičku, ale o výhodnější cenu. Tester parfému má identické složení jako parfém v běžném provedení. Jeho koupě je správná volba jak ušetřit, ne na úkor kvality.

3. Jak si vybrat správný parfém nebo podobný výrobek?

Především podle vlastního vkusu. Nikdy nevybíráme vůni podle „vzorku“ připraveného aplikací parfému nebo podobného výrobku např. na vatový tampón nebo do krytky spreje, který je pak delší dobu uložen volně na vzduchu. Takový „vzorek“ vůně neodpovídá vůni výrobku v uzavřeném obalu.

4. Je pravda, že stejný parfém má na různých uživatelích trochu odlišnou vůni?

Ano, je to pravda. Každý člověk má svou vlastní specifickou vůni. Závisí to na vlastnostech jeho pokožky, způsobu výživy a životních zvyklostech. Parfém, který u jednoho uživatele voní velmi příjemně, může na pokožce jiného uživatele působit poněkud odlišně.

5. Mění se vůně parfému, pokud konzumujete ostře kořeněné jídlo?

Vůně parfému se nemění, mění se však vůně pokožky, která vyzařuje vůně metabolické přeměny požitého pokrmu. Tato změna je příčinou toho, proč v komplexu s vůní parfému vyznívá celkový dojem odlišně od vůně parfému samotného.

6. Může parfém ovlivnit náladu?

Ano, velmi. Vůně působí bezprostředně na psychickou rovnováhu. Příjemná vůně dokáže velmi rychle zlepšit náladu, ale naopak, pronikavá, velmi intenzivní vůně zneklidňuje a může vyvolat i určité potíže.

7. Existují erotizující parfémy?

V zásadě ne, alespoň ne ve smyslu bezprostředně působícího afrodiziaka. Ale příjemná vůně, kterou používá objekt vašeho zájmu, působí přesto dráždivě. Čím je však vůně svěžejší nebo ovocnější, tím jsou tzv. dráždivé účinky menší.

8. Existují pravidla, jak se má parfém používat?

Ano. Parfém nikdy nesmí „tyranizovat“ okolí. Zde více než kdekoliv jinde platí zásada, že méně je vždy více. Během dne je žádoucí používat lehčí toaletní nebo kolínské vody. Parfém samotný má být používán pouze na výjimečné a slavnostní příležitosti. Je vhodné volit vůně také s ohledem na roční období. Pro teplé letní dny jsou jako stvořené svěží květinové, případně citrusové vůně a jejich četné modifikace. V chladných ročních obdobích se uplatní spíše těžší balzamické i orientální typy vůní. To samozřejmě nemá být železným pravidlem. Výběr vonné garderoby každé ženy se řídí jejím osobním vkusem a způsobem života.

9. Proč se nemá současně používat více různých vůní?

Každý parfém je jedním harmonickým celkem. pokud se použije současně jiný a odlišně intenzivně vonící přípravek, dochází často k disharmonii, která ve svém komlexu může vyvolat nepříjemný dojem.

10. Jak a kde se má parfém „nosit“?

Je to především otázka koncentrace. Pokud je myšlena – ona proslulá kapka nanesená za ušním boltcem, je tím zpravidla míněn parfém. Obecně se parfém nanáší na místa, kde je pod pokožkou nejvíce krevních vlásečnic, tj do loketního důlku, ale i do podkolení – do míst, kde je pokožka nejteplejší a kde se vůně parfému plně rozvine. Parfém se také nanáší na vlasy, těsně nad pokožku hlavy. Mimořádně dobře vyniká parfém na oděvech z přírodních materiálů a na kožešinách, nedoporučuje se však nanášet jej například na bílé a světlé oděvy, zejména ne na přírodní hedvábí.

11. Jak dlouho je parfém použitelný a jak se pozná, že není již zcela v pořádku?

Pokud není flakón s používaným parfémem vystaven účinku denního světla a teplotám vyšším než asi 20 ° C, vydrží půl roku i déle. Parfém v originálním neotevřeném flakonu však vydrží i déle než rok. Parfém, jehož barva se mění, většinou na tmavší odstín a kolem jehož uzávěru se usazuje pryskyřicový prstenec, je zpravidla starý. I kyselá a pryskyřičná vůně signalizuje, že parfém nebo podobný výrobek má svou dobu použitelnosti již za sebou.

12. Složení parfému

Parfém (vůně) je směs prvků, látek s různou těkavostí.
Základní prvky vůně (vonné akordy) a další látky tvoří kompozici.

Komponenty každé kompozice lze rozdělit do tří fází

  • HLAVA – 1. fáze – rychle prchavé látky cítíme nejdříve a tato vůně rychle odezní.
  • SRDCE – 2. fáze středně prchavé látky tvoří buket, charakter vůně – rozvine se za několik minut.
  • ZÁKLAD – 3. fáze pomalu prchavé látky působí nejdéle, až několik hodin.

Důležité je, aby ve všech třech fázích rozvíjení vůně působily látky podobně vonící a zajistili tak harmonický, nepřetržitý průběh.

13. Co je to vzorek vůně, odstřik vůně?

Jedná se o malé množství vůně z originálního parfému ve skleněné nebo plastové ampulce. Slouží k otestování vůně před samotnou koupí stejné vůně. Většinou jde o objem 1-3ml a většinou obsahují i rozprašovač. Pokud rozprašovač nemají, aplikují se integrovanou tyčinkou na vršku ampulky. Často jsou uloženy v papírové reklamní kartičce.

Další články