Jak na zubní plak?

Jak na zubní plak?

Máte rádi svěží pocit z hladkých, zářivých, čerstvě vyčištěných zubů, ale záškodníkem na cestě k tomuto pocitu bývá zubní plak? Neztrácejte hlavu, můžete zvítězit a nepřijít tak o důvod k úsměvu.

Zubní plak a zubní kámen

Ústní dutina je nejen vstupní branou do dýchacího ústrojí, ale také ústrojí trávicího. Pomocí enzymů obsažených ve slinách zde dochází k natrávení potravy a právě tady je ideální prostředí pro bakterie všeho druhu – pro ty užitečné, i ty škodlivé. Sliny utvářejí prostředí ústní dutiny, vyrovnávají pH v ústech a neutralizují kyseliny, uvolňují ionty vápníku, fluoru a fosfátu, jako taková nepřetržitá zubní myčka. Když ale přijímáte potravu a slazené a barevné nápoje, usazuje se jako v každém vodním znečištěném prostředí na předmětech tzv. biofilm, tedy i v ústech. Ze sliznic tváří, dásní a jazyka se snadno odplaví, ale na zubech poměrně pevně ulpívá. Čím déle se plak vytváří, tím hůře se později odstraňuje. Zubní plak je tvořený z mikroskopických zbytků potravy, což je ideální prostředí pro bakterie, které se takovými zbytky potravy živí a později se podílejí na vzniku zubního kazu a zánětů dásní. Zubní kámen pak vzniká usazováním vápenných solí do zubního plaku.

Proč tolik škodí?

Chemické složení ústní dutiny každého z nás se přece jen trochu liší, závisí to rovněž na kvalitě ústní hygieny, ale i na potravě a nápojích, které přijímáme, v jakém prostředí se pohybujeme a podobně. A proč je zubní plak tak nebezpečný? Kazotvorné bakterie obsažené v plaku produkují kyseliny, které mohou způsobovat odvápnění skloviny, záněty dásní s těžkým poškozením parodontu, vznik zubního kazu až ztrátu zubu. Kromě toho bakterie produkují jedovaté látky, které ovlivňují organismus jako celek, není výjimkou, že u pacientů se špatnou ústní hygienou se častěji vyskytuje riziko srdečního infarktu, mozkové mrtvice, předčasného porodu či zhoršení cukrovky.

Jak zubnímu plaku předcházet?

Nejdůležitější v boji proti zubnímu plaku a zubnímu kameni je jeho mechanické odstranění pomocí zubního, mezizubního kartáčku nebo dentální nitě. Již vzniklý zubní plak i kámen vám může profesionálně odstranit dentální hygienistka. Do určité míry lze redukovat tvorbu zubního plaku i chemicky pomocí antibakteriálních ústních vod.

Základní pravidla pro vás

  • Čistěte svůj chrup a jazyk nejméně 2x denně.
  • Dbejte na správnou techniku čištění zubů.
  • Svůj kvalitní zubní kartáček si měňte nejméně každé 3 měsíce.
  • Používejte alespoň 1x denně dentální nit a mezizubní kartáček zejména večer.
  • Používejte doporučené výrobky ústní hygieny, především zubní pastu s fluórem.
  • Jezte vyváženou stravu, omezte konzumaci sladkých jídel a nápojů mezi hlavními jídly.
  • Pravidelně dvakrát ročně navštěvujte zubního lékaře.
  • Jednou za půl roku se v rámci prevence objednejte také k dentální hygienistce.

Další články