6 rad jak rozeznat kvalitní povlečení od nekvalitních

Trh s ložním prádlem kromě širokého výběru materiálů, pestré nabídky vzorů, barev a různých zpracování, přináší také velké množství nekvalitních povlečení a levných napodobenin. V takovém případě je doslova uměním natrefit na skutečně kvalitní povlečení. Připravili jsme pro vás seznam rad, abyste se v povlečení lépe zorientovali a snadněji si jej bez problémů vybrali.

1. Nejdůležitější je materiál

Kvalita materiálu může být kamenem úrazu i u na první pohled kvalitního produktu. Pokud očekáváte skutečnou kvalitu, zvýšené investice se ani v případě ložního povlečení nevyhnete. Postel je místo, kde člověk stráví v průměru až 1/3 svého života, takže šetřit na ložním prádle se opravdu  nevyplatí. Kvalitní ložní povlečení je vyráběno z trvalých a přírodních materiálů jako je bavlna či bavlněný satén. Ty jsou svými vlastnostmi hedvábně příjemné na dotek a šetrné k vašemu zdraví a pokožce. Obrovský výběr vzorů, barev, rozměrů, ale také měkkost a hřejivost jsou vlastnosti, díky kterým bavlněné povlečení nikdy nezklame.

Saténové povlečení vyráběné z česané příze dodají svým leskem a jemností luxus i té nejvšednější ložnici. U povlečení z bavlněného saténu si ale velmi dobře zkontrolujte složení materiálu. Někteří výrobci sice uvádějí, že jde o satén, avšak v mnoha případech smíšený s polyesterovými vlákny. V tom případě nákup podobného povlečení promyslete.

Dalšími alternativami jsou  flaneldamašekkrep. Hustě tkané flanelové povlečení vyráběné ze 100% bavlny kopírují kromě materiálu i všechny jeho výborné vlastnosti. Liší se pouze učesáním bavlny, které má za následek „chlupaté“ provedení této látky. Právě kvůli tomu jsou flanelová povlečení velmi  hřejivá a jsou ideální volbou na dlouhé zimní noci.

Damašková povlečení jsou díky vysoké hustotě a dlouhé životnosti dokonalou konkurencí saténu. Svým hedvábnym leskem promění každou obyčejnou ložnici na luxusní místo pro váš odpočinek. I když jsou krepová povlečení vyráběna ze 100% bavlny, díky krepové úpravě je není třeba vůbec žehlit. Na druhou stranu, právě tato úprava činí z krepových povlečení o něco tvrdší materiál, což pro někoho může působit nepříjemně.

2. Rozhoduje i hustota příze

Kvalitní bavlněné povlečení od těch nekvalitních rozlišíte opravdu jednoduše. Klíčem k rozeznání kvality je hustota příze, jejíž ideální hodnoty se pohybují v rozmezí  od 200 do 300 nití na jeden palec čtvereční. Povlečení s hodnotou pod 200 se raději vyhněte, protože jejich kvalita je spíše nízká, stejně tak jako jejich životnost. Stejně zbytečná je investice do povlečení s astronomickými hodnotami hustoty příze. Rozdíl v materiálu nepocítíte vy, ale pocítí jej vaše peněženka.

Dobré povlečení poznáte i  pouhým okem. Postačí, když se přes povlečení podíváte proti slunci. Pokud vidíte světlo, povlečení, resp. materiál je řídký a rychle se zničí. Hustotu příze zjistíte i hmatem a to tak, že nekvalitní povlak má mezi nitěmi velké mezery. Někteří výrobci uvádějí hustotu tkaniny i v gramech na jeden metr čtvereční. V takovém případě je optimální hodnota hustoty od 120 do 140g / m2.

3. Vybírat podle země původu nebo výrobce?

Největšími výrobci bavlny jsou země s teplým podnebím. Patří sem Indie, Čína, USA nebo Pákistán. Původ bavlny je ale mnohem důležitější než samotný výrobce povlečení. Zárukou kvality jsou bavlněná povlečení vyrobená v evropských státech, jako Francie, Německo, Itálie či Česká republika. Tyto země vyrábí také kvalitní přikrývky.

4. Na rozměrech záleží

Před nákupem nového povlečení nemusíte své původní povlečení na posteli měřit. V našich končinách platí nejrozšířenější formát povlečení s  velikostí polštáře 70×90 cm  a  140×200 cm velikostí peřiny. Kromě těchto rozměrů se můžete setkat i s francouzskou příkrývkou, jejíž rozměry jsou 200×220 cm nebo s variantou s rozměry140x220 cm.

5. Výběr barev a vzorů je subjektivní

Co se barev a vzorů týče, jejich výběr záleží na vás a vašich preferencích . Zatímco někdo sáhne po oblíbené barvě, jiní si mohou zvolit povlečení v barvách interiéru své ložnice. Jejich výběr byste ale neměli vůbec zanedbávat. Je vědecky potvrzeno , že barvy působí na náladu člověka a vytvářejí soulad mezi vnějším prostředím a jeho psychikou. Možná váš výběr barev ovlivní i skutečnost, že teplé barevné odstíny (červená, hnědá a žlutá) ovlivňují člověka  povzbudivě a v zimě zahřejí. Studené (modrá a fialová) uklidňují a v létě chladí. Chlapce a muže určitě potěší třeba hokejové povlečení.

Pokud vybíráte dětské povlečení, tmavé barevné odstíny rovnou zavrhněte. Na psychiku dítěte nepůsobí vůbec příznivě. Zvolte spíše typické  dětské motivy pohádkových hrdinů.

6. Knoflíky nebo zip?

I v tomto případě je výběr subjektivní a záleží na vašich preferencích. Skutečností však je, že zavírání na zip je aktuálně  populárnější jako knoflíky. Pokud vás omrzelo neustálé přišívání odpadlých knoflíků, zvolte variantu zapínání na zip. V případě, že jste nostalgický typ a povlečení na postel s knoflíky jsou pro vás i jakousi vzpomínkou na dětství, volte knoflíky. Výhodou zipu je  rychlost a jednoduchost převlékání povlečení při praní. Výběr zcela jistě ovlivní i celkové zařízení vaší ložnice.

Jak vidíte, faktorů ovlivňujících nákup ložního povlečení je opravdu mnoho. Některé zasahují do výběru méně, u jiných byste měli zpozornět. Nejdůležitější vlastností, díky které odlišíte kvalitní ložní povlečení od špatného, je materiál  a  hustota příze. Zohledněte své požadavky a ještě před koupí povlečení si vytvořte obraz o tom, co skutečně chcete.

Další články